Szkoła Podstawowa nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie | ul. Cietrzewia 22a, 02-492 Warszawa | NIP: 5222493715 | e-mail: sekretariat@sp94.waw.pl

WOLONTARIAT

 

Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi

św. Jan Paweł II

 

Nasz szkolny wolontariat to bezinteresowne zaangażowanie całej społeczności szkolnej na rzecz potrzebujących. Wspólnie z Samorządem Uczniowskim, szkolnym kołem Caritas i przy współpracy z parafią M.B. Saletyńskiej organizujemy pomoc w zależności od potrzeb – doraźną i stałą.

 

Nasze założenia i cele:

  • zapoznanie dzieci i młodzieży z ideą wolontariatu;
  • uwrażliwianie na cierpienie,samotność i potrzeby innych;
  • kształtowanie postaw prospołecznych;
  • rozwijanie empatii tolerancji;
  • angażowanie młodych ludzi w działania na rzecz społeczności szkolnej i pozaszkolnej, tworzenie więzi ze środowiskiem lokalnym.

Ponadto wspieramy Polską Akcję Humanitarną.

 

Regulamin Szkolnego Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 94 w Warszawie

Karta Wolontariusza

 

 

NASZE DZIAŁANIA

 

Starsi młodszym

Nadeszły długie, jesienne popołudnia, które uczniowie klas młodszych spędzają na świetlicy szkolnej. W związku z tym starsi uczniowie, ze szkolnego koła wolontariatu, postanowili urozmaicić czas młodszym kolegom i koleżankom poprzez wspólną zabawę, odrabianie prac domowych, czytanie ulubionych książek.

 

 2017/2018

 

Wyniki szkolnej zbiórki korków

Od początku roku szkolnego w naszej szkole prowadziliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na zakup protez kończyn dla dziecka.

Poniżej prezentujemy wyniki całorocznej zbiórki według klas:

4a – 6,158 kg           5a – 11,402 kg                     6a – 15,794 kg         7a – 24,548 kg

4b – 1,492 kg           5b – 132,423 kg                  6b – 15,354 kg         7b – 3,146 kg

4c – 9,306 kg            5c – 9,026 kg                       6c – 60,000 kg         7c – 0,900 kg

4d – 8,122 kg           5d – 30,909 kg                     6d – 2,349 kg           7d – 3,566 kg

4e – 0 kg                   5e – 6,990 kg                       6e – 19,394 kg         7e – 2,697 kg

4f – 1,062 kg            5f – 6,652 kg                                                            7f – 65,676 kg

4g – 39,577 kg

4h – 12,577 kg

4i – 22,930 kg

Serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom za udział w tej akcji i prosimy o więcej po wakacjach!

Klasa 6c

 

„Starsi – młodszym” czyli spotkanie klasy 5c z 3k

6 kwietnia klasa 5c przeprowadziła zajęcia dla młodszych Koleżanek i Kolegów z klasy 3k.

W trakcie spotkania, poprzez gry i zabawy, klasa 5c przybliżyła nam temat swojego projektu na Ogrody Nauki i Sztuki 2018. Było nam bardzo miło gościć Was w naszej klasie. Dziękujemy za przygotowanie tak super lekcji!

Uczniowie klasy 3k

Zbiórka nasion dla Afryki

Miło jest na poinformować, iż zbiórka nasion dla Afryki, przeprowadzona w listopadzie w naszej szkole zakończyła się sukcesem 🙂 Tuż przed Świętami Wielkanocnymi otrzymaliśmy wiadomość, iż 6,4kg nasion zebranych w naszej szkole dotarło do Afryki.

Cieszymy się, że dzięki waszej pomocy mogliśmy sprawić tak wiele radości 🙂

Dziękujemy, klasa 3b i 3k

 

 

Finał akcji „Grosz do grosza”

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za organizację kiermaszu świątecznego w ramach akcji „Grosz do grosza” programu „Dzwonek na obiad”.  Zebrany dochód został przekazany fundacji „Być Bardziej”. Zebrane pieniądze fundacja przeznaczy na wykupienie kolejnych obiadów dla uczniów z całej Polski. 

 

 

Szkolne koła teatralne z wizytą w Dziennym Domu Pomocy Społecznej

13 marca członkowie szkolnego koła teatralnego „Wszystko gra”, działającego pod kierunkiem p. Anny Derlety i p. Marty Wróblewskiej, przygotowali i wystawili w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Potrzebnej 10 w Warszawie program artystyczny „Wojna płci”. Ta prospołeczna inicjatywa, wiążąca się tematycznie z niedawnym Dniem Kobiet, była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów klas IV – VII: Natalii  Bartnickiej, Marty Gąsieniec, Marii Wysockiej, Patrycji Lipczyńskiej, Ali Grodeckiej, Magdy Witkowskiej, Zosi Skotak, Oliwii Wysockiej, Igora Nowika, Adama Borysa, Matusza Sobiecha i Kacpra Goliszka.

To dzięki nim pensjonariusze ośrodka zostali uraczeni bukietem utworów wierszowanych i prozatorskich, wśród których nie mogło zabraknąć Mickiewicza, Szymborskiej, Kerna, Okudżawy czy poezji śpiewanej. Zgromadzone na widowni panie otrzymały też róże. Seniorzy nagrodzili występ oklaskami na stojąco i nie szczędzili słów uznania pod adresem naszej młodzieży.

Spotkanie odbyło się w ramach szkolnego wolontariatu. Jednocześnie zainicjowało współpracę szkolnego  koła teatralnego  z Dziennym Domem Pomocy Społecznej m.in. w ramach realizowanego tu projektu „Łamiemy Bariery”. Pensjonariusze i pracownicy ośrodka gorąco podziękowali młodzieży za inicjatywę łączącą pokolenia i zaproponowali  słodki poczęstunek, podczas którego opowiedzieli nam o swojej codzienności. Jednocześnie p. kierownik Anna Pechner zaproponowała nawiązanie długofalowej współpracy, na co oczywiście z chęcią przystaliśmy. Kolejny występ, tym razem w Dziennym Domu Pomocy  przy ul. Robotniczej, planujemy tuż po Wielkanocy.  Mamy nadzieję, że tym razem nie zabraknie z nami Aleksandry Zabielskiej i Kingi Kołodziejczyk, którym choroba uniemożliwiła udział w wyjściu.

 Serdecznie dziękujemy im i wszystkim artystom za poświęcony czas, umożliwiający realizację tak szlachetnego przedsięwzięcia, jak również  gratulujemy wzorowej postawy i zachęcamy wszystkich do wsparcia wszystkich szkolnych działań artystycznych o charakterze prospołecznym.

 

 

Szlachetna paczka klasy 3b i 3k

W tym roku klasa 3b i 3k wzięły udział w przygotowaniu Szlachetnej Paczki dla potrzebującej Rodziny z okolic Warszawy. W przygotowaniu paczki zaangażowali się uczniowie obu klas, Rodzice oraz wychowawczynie – Maja Dąbrowska i Ewa Porycka.

W celu pozyskania środków na zakup najpotrzebniejszych produktów klasy zorganizowały szkolny kiermasz ciast i innych słodkości. Dochód z kiermaszu w całości został przekazany na zakup potrzebnych środków.

Dzień przed finałem uczniowie popakowali paczki i każdą z nich podpisali kodem przypisanym do wybranej Rodziny. 9 grudnia paczka została przekazana Rodzinie, która nie kryła wzruszenia i wdzięczności za tak ogromny dar serca.

 

 

„Paczka dla Bohatera” – podsumowanie akcji

Do 8 grudnia 2017 r. prowadziliśmy w naszej szkole bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się przygotować kilka kartonów z żywnością o długim terminie ważności oraz artykułami chemicznymi, a także stos własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z życzeniami skierowanymi do Kombatantów.

Zebrane produkty przekazaliśmy koordynatorowi akcji Panu Tomaszowi Sawickiemu, do Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie.

Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”, serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy również do galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć wykonane kartki.

Klasa 6c

 

 

Wyniki szkolnej zbiórki korków – I semestr

Od początku roku szkolnego w naszej szkole prowadzimy akcję zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na zakup protez kończyn dla dziecka.

 

Poniżej prezentujemy wyniki zbiórki na koniec I semestru według klas:

4a – 0 kg                   5a – 3,116 kg                       6a – 0 kg                   7a – 5,748 kg

4b – 0 kg                   5b – 11,562 kg                    6b – 1,608 kg           7b – 0,772 kg

4c – 0 kg                   5c – 0 kg                               6c – 19,376 kg         7c – 0 kg

4d – 1,144 kg           5d – 0 kg                               6d – 0 kg                   7d – 0 kg

4e – 0 kg                   5e – 0 kg                               6e – 11,402 kg         7e – 0 kg

4f – 0 kg                    5f – 0 kg                                                                   7f – 20,260 kg

4g – 0 kg

4h – 10,623 kg

4i – 4,262 kg

 

Serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom za udział w tej akcji i prosimy o więcej w II semestrze!

Równocześnie przypominamy, że podpisane numerem klasy woreczki z korkami ważymy podczas każdej przerwy śniadaniowej w sali 26.

klasa 6c

 

Włochowska paczka – dziękujemy za udział w akcji!

Szkolne Koło Caritas oraz samorząd szkolny dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbiórki rzeczy dla potrzebującego rencisty. Dziękujemy za ofiarność uczniów i rodziców, wszystkie przyniesiony produkty oraz środki zebrane podczas kiermaszu ciast. Dzięki Wam udało się spełnić marzenia i zaradzić potrzebom, które przekraczały możliwości finansowe adresata naszej akcji. Za okazane serce i pomoc, DZIĘKUJEMY!

 

Klasa 7a czyta dzieciom

Uczniowie klasy  7a przez pięć kolejnych piątków czytali klasykę literatury dziecięcej młodszym kolegom ze świetlicy szkolnej. Po lekcjach swój czas na ten ważny cel poświęcili: Kinga Kołodziejczyk, Mateusz Walerzak, Igor Nowik, Zosia Skotak, Basia Grenda, Adam Borys, Julian Dąbrowski, Wiktor Chodań i Ala Grodecka. Działanie to jest jedną z formą wsparcia szkolnego koła wolontariatu, realizującego akcję „Starsi czytają młodszym”. Gratulujemy pięciu piątków na piątkę!

 

Mikołajkowa niespodzianka klasy 7a

4 grudnia klasa 7a w ramach świątecznej niespodzianki przeprowadziła mikołajkową akcję „Każdy może zostać świętym Mikołajem”  przeznaczoną  dla wychowanków świetlicy szkolnej.

Dwaj Mikołaje z pomocnikami: młodszym asystentem i dwiema śnieżynkami najpierw króbko rozmawiali z dziećmi o magii Bożego Narodzenia i sensie świątecznych podarunków, podkreślając, że najważniejsze jest dawanie dobra i radości innym. Taką radość miała sprawić niespodzianka przygotowana przez uczniów. Zaprosili oni młodszych kolegów do świątecznego teleturnieju. Dzieci odpowiadały na pytania związane ze świętami  i wykonywały zadania zlecone przez mikołajkowych gości: zarówno artystyczne (śpiewanie piosenek, recytacja wierszyków) jak i ruchowe (np. wspólne wykonywanie pompek z Mikołajem). W nagrodę każdy maluch otrzymał upominek, który zgodnie z ideą akcji przekazał następnie na rzecz świetlicy, by  wszyscy  jej wychowankowie mogli wspólnie się cieszyć  i bawić otrzymanymi prezentami. Warto podkreślić, że upominki trafiły do dzieciaków  dzięki uczniom z klasy 7 a. Zapakowali oni i przekazali na rzecz młodszych kolegów ze świetlicy trzy worki swoich zabawek, gier  i książek. Obdarowane maluchy odwdzięczyły się pracami plastycznymi.

W projekt włączyli się uczniowie klasy 7a, a w  świątecznych przebraniach wystąpili: J.  Dąbrowski i Adam Borys (Mikołaje), Kacper Goliszek (asystent) oraz Kinga Kołodziejczyk i Alicja Grodecka (śnieżynki). Relację fotograficzną u filmową z wydarzenia przygotowali: Wikotr Chodań, Patryk Rycaj i Mateusz Walerzak.

Akcja, zorganizowana w ramach współpracy ze szkolnym kołem wolontariatu, była  formą realizacji projektu klasowego  „Wszystko gra”, w której  rodzaj gry (teleturniej) wykorzystano do budowania  więzi międzyludzkich opartych na życzliwości,  idei dawania i dzielenia się czy empatii społecznej. Pamiętajmy –  gdy wśród ludzi  „wszystko gra”, każdy może zostać świętym Mikołajem. 

Młodsi-starszym czyli spotkanie klasy 3k z 5f

W dniu 28 listopada 2017 roku klasa 3k miała zaszczyt gościć Koleżanki i Kolegów z klasy 5f. Podczas spotkania przedstawiliśmy nasz projekt na Ogrody Nauki i Sztuki 2017 – “Wolontariat z klasą” oraz omówiliśmy akcję klasy 3b i 3k dotyczącą zbiórki nasion dla dzieci z Zambii. Na koniec każdy uczeń 5f otrzymał naklejkę z logo projektu “Wolontariat z klasą”. Było nam bardzo miło zaprezentować naszą inicjatywę i gościć starszych kolegów.

Uczniowie klasy 3k


 

 Za oknami szaro, buro i ponuro, a w naszej świetlicy dzieci miło spędzają czas. Pomagają im w tym starsi koledzy i koleżanki. Michał Dryl z kl.7f zostaje po lekcjach, by czytać im książki. Patrycja Lipczyńska, Zuzia Zawisza i Maja Kowalska z kl.7b pomagają paniom przy organizowaniu gier i zabaw ruchowych.

Szkoła Podstawowa nr 94 w Warszawie © 2014-2017 Frontier Theme