Szkoła Podstawowa nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie | ul. Cietrzewia 22a, 02-492 Warszawa | NIP: 5222493715 | e-mail: sekretariat@sp94.waw.pl

WOLONTARIAT

 

Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi

św. Jan Paweł II

 

Nasz szkolny wolontariat to bezinteresowne zaangażowanie całej społeczności szkolnej na rzecz potrzebujących. Wspólnie z Samorządem Uczniowskim, szkolnym kołem Caritas i przy współpracy z parafią M.B. Saletyńskiej organizujemy pomoc w zależności od potrzeb – doraźną i stałą.

 

Nasze założenia i cele:

  • zapoznanie dzieci i młodzieży z ideą wolontariatu;
  • uwrażliwianie na cierpienie,samotność i potrzeby innych;
  • kształtowanie postaw prospołecznych;
  • rozwijanie empatii tolerancji;
  • angażowanie młodych ludzi w działania na rzecz społeczności szkolnej i pozaszkolnej, tworzenie więzi ze środowiskiem lokalnym.

Ponadto wspieramy Polską Akcję Humanitarną oraz polską szkołę w Turgielach na Litwie.

 

 

NASZE DZIAŁANIA

 

Włochowska paczka – dziękujemy za udział w akcji!

Szkolne Koło Caritas oraz samorząd szkolny dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbiórki rzeczy dla potrzebującego rencisty. Dziękujemy za ofiarność uczniów i rodziców, wszystkie przyniesiony produkty oraz środki zebrane podczas kiermaszu ciast. Dzięki Wam udało się spełnić marzenia i zaradzić potrzebom, które przekraczały możliwości finansowe adresata naszej akcji. Za okazane serce i pomoc, DZIĘKUJEMY!

 

Klasa 7a czyta dzieciom

Uczniowie klasy  7a przez pięć kolejnych piątków czytali klasykę literatury dziecięcej młodszym kolegom ze świetlicy szkolnej. Po lekcjach swój czas na ten ważny cel poświęcili: Kinga Kołodziejczyk, Mateusz Walerzak, Igor Nowik, Zosia Skotak, Basia Grenda, Adam Borys, Julian Dąbrowski, Wiktor Chodań i Ala Grodecka. Działanie to jest jedną z formą wsparcia szkolnego koła wolontariatu, realizującego akcję „Starsi czytają młodszym”. Gratulujemy pięciu piątków na piątkę!

 

Mikołajkowa niespodzianka klasy 7a

4 grudnia klasa 7a w ramach świątecznej niespodzianki przeprowadziła mikołajkową akcję „Każdy może zostać świętym Mikołajem”  przeznaczoną  dla wychowanków świetlicy szkolnej.

Dwaj Mikołaje z pomocnikami: młodszym asystentem i dwiema śnieżynkami najpierw króbko rozmawiali z dziećmi o magii Bożego Narodzenia i sensie świątecznych podarunków, podkreślając, że najważniejsze jest dawanie dobra i radości innym. Taką radość miała sprawić niespodzianka przygotowana przez uczniów. Zaprosili oni młodszych kolegów do świątecznego teleturnieju. Dzieci odpowiadały na pytania związane ze świętami  i wykonywały zadania zlecone przez mikołajkowych gości: zarówno artystyczne (śpiewanie piosenek, recytacja wierszyków) jak i ruchowe (np. wspólne wykonywanie pompek z Mikołajem). W nagrodę każdy maluch otrzymał upominek, który zgodnie z ideą akcji przekazał następnie na rzecz świetlicy, by  wszyscy  jej wychowankowie mogli wspólnie się cieszyć  i bawić otrzymanymi prezentami. Warto podkreślić, że upominki trafiły do dzieciaków  dzięki uczniom z klasy 7 a. Zapakowali oni i przekazali na rzecz młodszych kolegów ze świetlicy trzy worki swoich zabawek, gier  i książek. Obdarowane maluchy odwdzięczyły się pracami plastycznymi.

W projekt włączyli się uczniowie klasy 7a, a w  świątecznych przebraniach wystąpili: J.  Dąbrowski i Adam Borys (Mikołaje), Kacper Goliszek (asystent) oraz Kinga Kołodziejczyk i Alicja Grodecka (śnieżynki). Relację fotograficzną u filmową z wydarzenia przygotowali: Wikotr Chodań, Patryk Rycaj i Mateusz Walerzak.

Akcja, zorganizowana w ramach współpracy ze szkolnym kołem wolontariatu, była  formą realizacji projektu klasowego  „Wszystko gra”, w której  rodzaj gry (teleturniej) wykorzystano do budowania  więzi międzyludzkich opartych na życzliwości,  idei dawania i dzielenia się czy empatii społecznej. Pamiętajmy –  gdy wśród ludzi  „wszystko gra”, każdy może zostać świętym Mikołajem. 

Młodsi-starszym czyli spotkanie klasy 3k z 5f

W dniu 28 listopada 2017 roku klasa 3k miała zaszczyt gościć Koleżanki i Kolegów z klasy 5f. Podczas spotkania przedstawiliśmy nasz projekt na Ogrody Nauki i Sztuki 2017 – “Wolontariat z klasą” oraz omówiliśmy akcję klasy 3b i 3k dotyczącą zbiórki nasion dla dzieci z Zambii. Na koniec każdy uczeń 5f otrzymał naklejkę z logo projektu “Wolontariat z klasą”. Było nam bardzo miło zaprezentować naszą inicjatywę i gościć starszych kolegów.

Uczniowie klasy 3k


 

 Za oknami szaro, buro i ponuro, a w naszej świetlicy dzieci miło spędzają czas. Pomagają im w tym starsi koledzy i koleżanki. Michał Dryl z kl.7f zostaje po lekcjach, by czytać im książki. Patrycja Lipczyńska, Zuzia Zawisza i Maja Kowalska z kl.7b pomagają paniom przy organizowaniu gier i zabaw ruchowych.

Szkoła Podstawowa nr 94 w Warszawie © 2014-2017 Frontier Theme