Programy profilaktyczne

W naszej szkole rozpoczynamy następujące programy profilaktyczne:

• dla klas drugich – program stomatologiczny i okulistyczny
  • dla klas czwartych – program ortopedyczny

Badania lekarskie odbywać się będą na przestrzeni całego roku szkolnego. Dzieci otrzymają informację, kiedy rozpocznie się dany program.

Już od października zaczynają się badania stomatologiczne.

Wyniki uczniowie otrzymają po zbadaniu wszystkich dzieci w danym roczniku.

Ponadto we wszystkich klasach przeprowadzana jest fluoryzacja (przypominam o szczoteczkach).

Pogadanki tematyczne, bilansy, badania przesiewowe oraz sprawdzanie czystości głów przeprowadzane są na bieżąco.

Helena Gluzicka, pielęgniarka

Profilaktyka przeciwpróchniczna

Próchnicę uznaje się za chorobę społeczną, której rozwój uzależniony jest od następnych czynników:

• Dieta dostarczająca węglowodanów do przemian enzymatycznych bakteriom.
  • Obecność drobnoustrojów przerabiających węglowodany na kwasy.
  • Wrażliwość powierzchni zęba na odwapnienie.
  • Czas i częstość działania węglowodanów i bakterii.

Oto kilka sposobów:

Prawidłowe odżywianie:

• Dostarczanie wszystkich podstawowych składników w odpowiednich ilościach (węglowodany, białka, tłuszcze); składników mineralnych (wapń, fosfor, fluor, magnez i mangan); witamin (C, D,A).
  • W diecie dziecka starajmy się unikać (oczywiście w miarę możliwości J ) słodyczy oraz pokarmów o konsystencji lepkiej, kleistej i ciastkowej –> oblepiają zęby, co doprowadza do przedłużonego szkodliwego kontaktu pożywienia z zębami.

Higiena jamy ustnej:

• Wiadomo, najlepsze by było szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a szczególnie po słodyczach Standardowo 2 razy dziennie (rano i wieczorem) 2-3 min.
  • Okresowe badania kontrolne. Dzieci powinny być kontrolowane przez lekarza stomatologa, co trzy miesiące.
  • Lakowanie bruzd, szczelin i zagłębień zębów.
  • Profilaktyka fluorowa. Dzieci objęte są w szkole fluoryzacją, która przeprowadzana jest 6 razy w ciągu roku szkolnego.

W naszej szkole stosujemy pewne elementy profilaktyki przeciwpróchniczej:

• Systematyczne szczotkowanie zębów pastą z fluorem w klasach 1-6.
  • Promocja zdrowego odżywiania się w formie pogadanek.
  • Pokazy prawidłowego szczotkowania zębów.

Przypominam o przynoszenie szczoteczek przez dzieci.

Zachęcam Państwa do profilaktyki przeciwpróchnicy

Helena Gluzicka, pielęgniarka