Godziny pracy logopedy:

Czwartek        11.30 – 16.00

Piątek              11.30 – 15.00

Szanowni Rodzice!

Z radością informuję, że dołączyłam do Sieci Współpracy dla Logopedów działającej przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 w Warszawie. Do głównych celów działania grupy należą w szczególności: wymiana doświadczeń między uczestnikami, poszerzanie kompetencji, nawiązanie współpracy pomiędzy placówkami. Dodatkowo Sieć zajmuje się pozyskiwaniem metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów, organizacją szkoleń z wybitnymi specjalistami. Celem działalności grupy jest podnoszenie jakości terapii logopedycznej. Początkowo Sieć obejmowała swoim zasięgiem placówki oświatowe z dzielnicy Ursus, obecnie jej działalność rozrasta się na sąsiadujące dzielnice.

Właśnie ukazał się zestaw siedmiu plakatów o tematyce logopedycznej, opracowanych przez członków Sieci Współpracy dla Logopedów. Projekt sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020 m.st. Warszawy, a jego główny cel to propagowanie wiedzy na temat diagnozy i terapii logopedycznej wśród osób niezwiązanych bezpośrednio z logopedią m.in. nauczycieli, rodziców, lekarzy itp.

Oto kilka z nich:

Poniżej udostępniam Państwu link do pobrania plakatów i z całego serca zachęcam do zapoznania się z ich tematyką:

Drogi Rodzicu!

Początek roku szkolnego to  również rozpoczęcie  bądź kontynuacja walki o piękną i poprawną wymowę „naszych” dzieci.

Co powinno niepokoić w rozwoju mowy dziecka?

– brak wypowiadania niektórych głosek bądź zamiana na inne (dziecko nie wymawia głosek <sz, rz, cz,dż>, <r>, zamienia <k>, <g> na <t>, <d> i inne.

– zniekształcona realizacja głosek : wszelkiego rodzaju seplenienie, wkładanie języka między zęby w trakcie mówienia, dźwięki, które zdaniem państwa odbiegają od odgórnie przyjętego wzorca.

– zacinanie się, mowa niepłynna, szybka, chaotyczna.

– mały zasób słownictwa (czy dziecko potrafi samodzielnie, własnymi słowami opowiedzieć przeczytaną mu bajkę? Czy swobodnie opowiada o tym, co widzi na obrazku?).

– wady zgryzu.

– wady w obrębie aparatu mowy ( np. zbyt krótkie wędzidełko języka – również to podcinane we wczesnym dzieciństwie).

– notoryczne utrzymywanie otwartej buzi, oddychanie przez usta, częste infekcje górnych dróg oddechowych.

– nadmierne ślinienie się, problemy z gryzieniem, żuciem, połykaniem.

Koniecznie proszę o kontakt w sytuacji, gdy:

– dziecko było objęte terapią logopedyczną w przedszkolu i państwa zdaniem powinno tę terapię kontynuować (sprawdzimy to).

– ma orzeczenie z poradni psychologiczno – pedagogicznej.

– ma stwierdzone dodatkowe choroby, dysfunkcje, które mogą wpływać na rozwój i jakość mowy (np. zaburzenia słuchu).

– rozwój mowy we wcześniejszych etapach życia, nie przebiegał prawidłowo.

Przebieg badań i terapii logopedycznej w Szkole Podstawowej nr 94 w Warszawie.

1. Badania przesiewowe wśród wszystkich uczniów klas pierwszych – pierwsza połowa września.

2. Indywidualne badanie i diagnoza logopedyczna dzieci, wyłonionych poprzez badania przesiewowe.

3. Kontakt z rodzicami – zebranie wywiadu logopedycznego, omówienie wyników badania logopedycznego oraz diagnozy. Planowanie współpracy – zwykle do końca września.

4. Rozpisanie terapii logopedycznej – planowanie poszczególnych terminów zajęć – wrzesień/ październik.

5. Rozpoczęcie terapii logopedycznej – od października.

W razie wątpliwości bądź pytań zapraszam do kontaktu 😊