Wolontariat działania

Nasi wolontariusze z wielkanocną paczką u Powstańca

Tradycją naszej Szkoły stało się przygotowanie paczek świątecznych dla Powstańca i wizyta w Związku Powstańców Warszawskich.

W tym roku naszych wolontariuszy przywitał, sam wiceprezes Związku, Pan Tyrajski ps. „Genek”, „Sęk’ i zaprosił na żywą lekcję historii.

Pan Tyrajski opowiadał o życiu i walce w okupowanej przez Niemców Warszawie, a także o tym, jak dołączył do Powstania Warszawskiego.

Uczniowie słuchali z ogromnym zainteresowaniem, zadawali Panu Tyrajskiemu wiele pytań i trudno było im się z nim rozstać. Spotkanie było lekcją patriotyzmu żywej historii, wrażliwości oraz budowania międzypokoleniowych więzi.

W imieniu Pana Tyrajskiego zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.sppw1944.org

Gorączka Złota „PCK”

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się z dziećmi z klasy 1a i 1b do ogólnopolskiej kampanii PCK Gorączka Złota PCK – zbiórka „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych, w naszej szkole trwa do 24 maja 2019r. Monety prosimy przynosić do sali N4.

Polski Czerwony Krzyż przeprowadza tę kampanię z myślą o zdobyciu środków na organizację wypoczynku letniego oraz wsparcie dzieci w organizacji zajęć pozaszkolnych. Kampania ma także wymiar społeczny: promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

Zapraszamy!

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS „TAK, POMAGAM!”

Boże Narodzenie to czas, kiedy każdemu potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na Święta Bożego Narodzenia dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób żyjących w ubóstwie tak, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem.

W dniach 7-8 grudnia br. 28 Wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie, we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas pod kierunkiem p. Krystyny Alberskiej, włączyło się w XV Ogólnopolską Akcję Zbiórki Żywności organizowaną przez Caritas pod hasłem „Tak, pomagam!”

Bożonarodzeniowa zbiórka została przeprowadzona w dwóch wybranych sklepach. Wolontariusze zebrali wiele artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia takie jak: olej, mąka, cukier, makaron, kasza, ryż, płatki kukurydziane, dżemy, herbata, słodycze, konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości.

Przygotowane świąteczne paczki, dotarły już do rodzin na terenie parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie – Włochy, będących w trudnej sytuacji materialnej.

Pragniemy przekazać podziękowania dla wszystkich ofiarodawców, którzy potrafili podzielić się żywnością z potrzebującym oraz wolontariuszom za ich dar serca.

Wolontariusze:

Kraszewska-Cąkała Emilia, Kaźmierczak Marta, Kołodziejczyk Patrycja, Nowosielski Grzegorz, Ciura Michał, Pańczyk Agnieszka, Pawlak Maksymilian, Rusek Weronika, Błajszczak Nela, Krzysik Piotr, Goliszek Kacper, Ejzel Anna, Kowalska Maja, Spiridis Julia, Zabielska Aleksandra, Borkowski Kajetan, Buczkowski Michał, Dżumaga Kacper, Hernik Maja, Kucharczyk Paweł, Nigot Kamil, Pruchniewicz Maksymilian, Staniszewska Sandra, Rusek Damian, TabotMpenye George, Emiljan Antonina Klara, Sadowska Amelia, Wójkowska Wioletta

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję!

Barbara Cwalina – Opiekun Szkolnego Koła Caritas

Bożonarodzeniowa zbiórka „Paczka dla Bohatera”

Do 10 grudnia 2018 r. prowadziliśmy w naszej szkole bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się przygotować kilka kartonów z żywnością o długim terminie ważności oraz artykułami chemicznymi, a także spory stosik własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z życzeniami skierowanymi do Kombatantów.

Zebrane produkty posegregowaliśmy, zapakowaliśmy i przekazaliśmy do Agencji Mienia Wojskowego. Przygotowanie paczek sprawiło nam wielką przyjemność.

Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”, serdecznie dziękujemy! Razem sprawiliśmy, że świat stał się odrobinę lepszy!

Klasa 7c

Starsi młodszym – Młodsi starszym

Dziękujemy Ali i Magdzie, uczennicom klasy 7a, za regularne spędzanie z nami czasu wolnego na świetlicy. Razem z Wami mogliśmy się bawić i uczyć. Dzięki Waszemu zaangażowaniu czas upływał nam w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że będziemy mogli spędzać z Wami więcej czasu.

Uczniowie klasy 2a

SZLACHETNA PACZKA od klasy 8d

Szlachetna Paczka jest największym systemem pomocy bezpośredniej na świecie, w którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Jest też jednym z największych programów społecznych w Polsce – jej działania połączyły już 4 miliony ludzi. Od 2001 roku wsparcie otrzymało dzięki niej ponad 150 tysięcy rodzin, a wartość pomocy przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

W tym roku do akcji włączyła się również klasa 8d. Nasza pomoc popłynęła do 11 letniego Bartka i jego mamy. Bartek cierpi na częściowy niedowład kończyn dolnych i wymaga stałej rehabilitacji. Rodzina utrzymuje się jedynie ze skromnej pensji pani Bogumiły.

Chłopiec uwielbia piłkę nożną i wszystko co jest z nią związane. Marzy o tym, aby być taki sam jak jego rówieśnicy. Pod choinkę chciał dostać piłkę nożną, a jego mama marzyła o suszarce do włosów i mikrofalówce.

Dzięki zaangażowaniu całej klasy 8d oraz rodziców udało się nie tylko spełnić te życzenia, ale podarować im o wiele więcej.

Katarzyna Dobrzyńska, wychowawca klasy 8d

„Moda na pomaganie”

W poniedziałek, 10 grudnia, odbyło się spotkanie szkolnych klubów wolontariackich z dzielnicy Włochy pod hasłem „Moda na pomaganie”. Naszą szkołę reprezentowała koordynatorka szkolnego wolontariatu pani Ilona Schiele oraz troje wolontariuszy z klasy 8A: Kinga Kołodziejczyk, Mateusz Walerzak i Igor Nowik.

Podczas spotkania zastanawialiśmy się nas tym, co oznacza dla nas wolontariat oraz dzieliliśmy się swoimi pomysłami. W dyskusji szczególnie udzielała się Kinga Kołodziejczyk, która przedstawiła akcje organizowane przez naszą szkołę oraz wyraziła swoją opinię podczas omawiania tematu „Moda na pomaganie”. Wzięliśmy również udział w warsztatach mających na celu rozwinięcie naszych umiejętności współpracy w grupie.

Igor Nowik

 „POMOCNA DŁOŃ”

My – ludzie młodzi – myślimy, że młodzi i piękni będziemy zawsze. Skoncentrowani niby na wszystkim, ale w zasadzie na niczym. Nasz świat jest różnobarwny i szalony jak karnawał w Rio.

I nagle zdarza się jakiś przełom. Kolorowa kurtyna opada. Spotykamy na swej drodze starość i chorobę. Dopadła człowieka, który kiedyś był taki sam jak ja, ty, my. Widzimy naszą przyszłość. Utożsamiać się z tym czy nie? Chciałoby się uciec, zapomnieć, napisać: nie dotyczy!

Ale nie można zapomnieć.

Moja mama została poproszona o pomoc w opiece nad pewnym starszym Panem, w którego dotychczasowym spokojnym życiu namieszała choroba.Jest to osoba wciąż sprawna fizycznie, poruszająca się o własnych siłach, choć robiąca to w swoim tempie. Nie lubi natarczywości, odbierania samowystarczalności, zaradności. Znamy tę osobę, ponieważ jest naszym sąsiadem. Przez lata to On raczył nas skarbami swego ogrodu, serdeczną rozmową. Teraz to my oddajemy Mu część naszego czasu, uwagi. Mama zawozi sąsiada na wizyty kontrolne, do szpitala, przynosi ciężkie zakupy, opiekuje się kotem, gdy sąsiad jest poza domem.

Przyglądałem się temu wszystkiemu z boku i z pewnego rodzaju obojętnością. Do czasu, gdy mama wysłała mnie raz i drugi do ogrodu Sąsiada, bym pozbierał orzechy i jabłka, które spadły z drzewa, czy też zebrał maliny z krzaków. Nie protestowałem, ale nie biegłem tam też w podskokach.

Pan Edmund zaskoczył mnie. Pogodny mimo wszystko. Pełen pokory i mądrości życiowej. Nie płynący już z szalonym nurtem naszych czasów, ale emanujący dzięki temu jakimś spokojem, nastrojem innej epoki.

Chodzę tam teraz chętnie. Lubię nasze wspólne konwersacje, uśmiech na jego pomarszczonej twarzy. Przez moment nie jest sam, choć twierdzi, że nie przeszkadza Mu to, że przywykł. Wpadam na chwilę z jedzeniem dla kota, zamieniam dwa zdania i czuję, że wypełniam swego rodzaju misję.

Samotna starość jest radośniejsza, gdy odwiedza ją uśmiech. Rozejrzyj się wokół, być może obok jest ktoś, kto na niego czeka.

Maksymilian Markieta, uczeń kl. 7c

Pomoc klas 1a i 1b na rzecz Domu Samotnej Matki

Klasy 1a i 1b w dniach  26 – 30 listopada 2018r. aktywnie włączyły się w zbiórkę detergentów dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Brwinowie zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu.

Uczniowie wykazali się  szlachetną postawą. Swoim bezinteresownym działaniem dali nadzieję innym i siłę do przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych.

„Osobiste MNW”
– wolontariacki projekt Muzeum Narodowego w Warszawie w naszej szkole

W dniu 30 października 2018 roku, pod opieką Pani Ilony Schiele i Pani Martyny Wasielewskiej, wybraliśmy się  (my, czyli grupa wolontariuszy z klasy 8a), do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tam po wstępnym zwiedzeniu gmachu i poddaniu się magii dzieł sztuki, zostaliśmy wtajemniczeni w projekt pod tytułem „Osobiste MNW”, w ramach którego wolontariusze zbierają wspomnienia warszawiaków o Muzeum Narodowym w Warszawie.

Spotkanie przygotowały i poprowadziły dla nas wolontariuszki Muzeum Narodowego w Warszawie – Pani Ania Szałas i nasza nauczycielka języka angielskiego Pani Martyna Wasielewska. Podczas zwiedzania natknęliśmy się na znane nam z lekcji języka polskiego obrazy, lecz także na takie, z którymi każdy z nas miał jakieś wspomnienie. Trudno sobie wyobrazić jak nawet taki na pozór zwykły, niecharakterystyczny kawałek płótna, pokryty farbą może być źródłem emocji.

Jak już wspominaliśmy, jesteśmy wolontariuszami-ambasadorami tego projektu, więc zachęcamy Państwa do udziału w nim i do podzielenia się historiami osobistych relacji związanych z Muzeum Narodowym w Warszawie. Bardzo prosimy o kontakt z naszym szkolnym wolontariatem (a my przekażemy informacje dalej) lub bezpośrednio z Muzeum, pisząc na adres e-mail: osobiste@mnw.art.pl lub telefonicznie 697 200 054.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

Z góry dziękujemy za wsparcie!

Mateusz Walerzak, Kinga Kołodziejczyk, Iga Gołdyn, Zosia Skotak,

Igor Nowik, Wiktor Nocoń, Emilka Janowiecka, Ela Świderska, Amelia Senkowska

z klasy 8a

Więcej zdjęć w GALERII.

Starsi młodszym

Nadeszły długie, jesienne popołudnia, które uczniowie klas młodszych spędzają na świetlicy szkolnej. W związku z tym starsi uczniowie, ze szkolnego koła wolontariatu, postanowili urozmaicić czas młodszym kolegom i koleżankom poprzez wspólną zabawę, odrabianie prac domowych, czytanie ulubionych książek.

 2017/2018

Wyniki szkolnej zbiórki korków

Od początku roku szkolnego w naszej szkole prowadziliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na zakup protez kończyn dla dziecka.

Poniżej prezentujemy wyniki całorocznej zbiórki według klas:

4a – 6,158 kg           5a – 11,402 kg                     6a – 15,794 kg         7a – 24,548 kg

4b – 1,492 kg           5b – 132,423 kg                  6b – 15,354 kg         7b – 3,146 kg

4c – 9,306 kg            5c – 9,026 kg                       6c – 60,000 kg         7c – 0,900 kg

4d – 8,122 kg           5d – 30,909 kg                     6d – 2,349 kg           7d – 3,566 kg

4e – 0 kg                   5e – 6,990 kg                       6e – 19,394 kg         7e – 2,697 kg

4f – 1,062 kg            5f – 6,652 kg                                                            7f – 65,676 kg

4g – 39,577 kg

4h – 12,577 kg

4i – 22,930 kg

Serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom za udział w tej akcji i prosimy o więcej po wakacjach!

Klasa 6c

„Starsi – młodszym” czyli spotkanie klasy 5c z 3k

6 kwietnia klasa 5c przeprowadziła zajęcia dla młodszych Koleżanek i Kolegów z klasy 3k.

W trakcie spotkania, poprzez gry i zabawy, klasa 5c przybliżyła nam temat swojego projektu na Ogrody Nauki i Sztuki 2018. Było nam bardzo miło gościć Was w naszej klasie. Dziękujemy za przygotowanie tak super lekcji!

Uczniowie klasy 3k

Zbiórka nasion dla Afryki

Miło jest na poinformować, iż zbiórka nasion dla Afryki, przeprowadzona w listopadzie w naszej szkole zakończyła się sukcesem 🙂 Tuż przed Świętami Wielkanocnymi otrzymaliśmy wiadomość, iż 6,4kg nasion zebranych w naszej szkole dotarło do Afryki.

Cieszymy się, że dzięki waszej pomocy mogliśmy sprawić tak wiele radości 🙂

Dziękujemy, klasa 3b i 3k

Finał akcji „Grosz do grosza”

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za organizację kiermaszu świątecznego w ramach akcji „Grosz do grosza” programu „Dzwonek na obiad”.  Zebrany dochód został przekazany fundacji „Być Bardziej”. Zebrane pieniądze fundacja przeznaczy na wykupienie kolejnych obiadów dla uczniów z całej Polski. 

Szkolne koła teatralne z wizytą w Dziennym Domu Pomocy Społecznej

13 marca członkowie szkolnego koła teatralnego „Wszystko gra”, działającego pod kierunkiem p. Anny Derlety i p. Marty Wróblewskiej, przygotowali i wystawili w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Potrzebnej 10 w Warszawie program artystyczny „Wojna płci”. Ta prospołeczna inicjatywa, wiążąca się tematycznie z niedawnym Dniem Kobiet, była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów klas IV – VII: Natalii  Bartnickiej, Marty Gąsieniec, Marii Wysockiej, Patrycji Lipczyńskiej, Ali Grodeckiej, Magdy Witkowskiej, Zosi Skotak, Oliwii Wysockiej, Igora Nowika, Adama Borysa, Matusza Sobiecha i Kacpra Goliszka.

To dzięki nim pensjonariusze ośrodka zostali uraczeni bukietem utworów wierszowanych i prozatorskich, wśród których nie mogło zabraknąć Mickiewicza, Szymborskiej, Kerna, Okudżawy czy poezji śpiewanej. Zgromadzone na widowni panie otrzymały też róże. Seniorzy nagrodzili występ oklaskami na stojąco i nie szczędzili słów uznania pod adresem naszej młodzieży.

Spotkanie odbyło się w ramach szkolnego wolontariatu. Jednocześnie zainicjowało współpracę szkolnego  koła teatralnego  z Dziennym Domem Pomocy Społecznej m.in. w ramach realizowanego tu projektu „Łamiemy Bariery”. Pensjonariusze i pracownicy ośrodka gorąco podziękowali młodzieży za inicjatywę łączącą pokolenia i zaproponowali  słodki poczęstunek, podczas którego opowiedzieli nam o swojej codzienności. Jednocześnie p. kierownik Anna Pechner zaproponowała nawiązanie długofalowej współpracy, na co oczywiście z chęcią przystaliśmy. Kolejny występ, tym razem w Dziennym Domu Pomocy  przy ul. Robotniczej, planujemy tuż po Wielkanocy.  Mamy nadzieję, że tym razem nie zabraknie z nami Aleksandry Zabielskiej i Kingi Kołodziejczyk, którym choroba uniemożliwiła udział w wyjściu.

 Serdecznie dziękujemy im i wszystkim artystom za poświęcony czas, umożliwiający realizację tak szlachetnego przedsięwzięcia, jak również  gratulujemy wzorowej postawy i zachęcamy wszystkich do wsparcia wszystkich szkolnych działań artystycznych o charakterze prospołecznym.

Szlachetna paczka klasy 3b i 3k

W tym roku klasa 3b i 3k wzięły udział w przygotowaniu Szlachetnej Paczki dla potrzebującej Rodziny z okolic Warszawy. W przygotowaniu paczki zaangażowali się uczniowie obu klas, Rodzice oraz wychowawczynie – Maja Dąbrowska i Ewa Porycka.

W celu pozyskania środków na zakup najpotrzebniejszych produktów klasy zorganizowały szkolny kiermasz ciast i innych słodkości. Dochód z kiermaszu w całości został przekazany na zakup potrzebnych środków.

Dzień przed finałem uczniowie popakowali paczki i każdą z nich podpisali kodem przypisanym do wybranej Rodziny. 9 grudnia paczka została przekazana Rodzinie, która nie kryła wzruszenia i wdzięczności za tak ogromny dar serca.

„Paczka dla Bohatera” – podsumowanie akcji

Do 8 grudnia 2017 r. prowadziliśmy w naszej szkole bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się przygotować kilka kartonów z żywnością o długim terminie ważności oraz artykułami chemicznymi, a także stos własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z życzeniami skierowanymi do Kombatantów.

Zebrane produkty przekazaliśmy koordynatorowi akcji Panu Tomaszowi Sawickiemu, do Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie.

Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w bożonarodzeniową zbiórkę „Paczka dla Bohatera”, serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy również do galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć wykonane kartki.

Klasa 6c

Włochowska paczka – dziękujemy za udział w akcji!

Szkolne Koło Caritas oraz samorząd szkolny dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbiórki rzeczy dla potrzebującego rencisty. Dziękujemy za ofiarność uczniów i rodziców, wszystkie przyniesiony produkty oraz środki zebrane podczas kiermaszu ciast. Dzięki Wam udało się spełnić marzenia i zaradzić potrzebom, które przekraczały możliwości finansowe adresata naszej akcji. Za okazane serce i pomoc, DZIĘKUJEMY!

Klasa 7a czyta dzieciom

Uczniowie klasy  7a przez pięć kolejnych piątków czytali klasykę literatury dziecięcej młodszym kolegom ze świetlicy szkolnej. Po lekcjach swój czas na ten ważny cel poświęcili: Kinga Kołodziejczyk, Mateusz Walerzak, Igor Nowik, Zosia Skotak, Basia Grenda, Adam Borys, Julian Dąbrowski, Wiktor Chodań i Ala Grodecka. Działanie to jest jedną z formą wsparcia szkolnego koła wolontariatu, realizującego akcję „Starsi czytają młodszym”. Gratulujemy pięciu piątków na piątkę!

Mikołajkowa niespodzianka klasy 7a

4 grudnia klasa 7a w ramach świątecznej niespodzianki przeprowadziła mikołajkową akcję „Każdy może zostać świętym Mikołajem”  przeznaczoną  dla wychowanków świetlicy szkolnej.

Dwaj Mikołaje z pomocnikami: młodszym asystentem i dwiema śnieżynkami najpierw króbko rozmawiali z dziećmi o magii Bożego Narodzenia i sensie świątecznych podarunków, podkreślając, że najważniejsze jest dawanie dobra i radości innym. Taką radość miała sprawić niespodzianka przygotowana przez uczniów. Zaprosili oni młodszych kolegów do świątecznego teleturnieju. Dzieci odpowiadały na pytania związane ze świętami  i wykonywały zadania zlecone przez mikołajkowych gości: zarówno artystyczne (śpiewanie piosenek, recytacja wierszyków) jak i ruchowe (np. wspólne wykonywanie pompek z Mikołajem). W nagrodę każdy maluch otrzymał upominek, który zgodnie z ideą akcji przekazał następnie na rzecz świetlicy, by  wszyscy  jej wychowankowie mogli wspólnie się cieszyć  i bawić otrzymanymi prezentami. Warto podkreślić, że upominki trafiły do dzieciaków  dzięki uczniom z klasy 7 a. Zapakowali oni i przekazali na rzecz młodszych kolegów ze świetlicy trzy worki swoich zabawek, gier  i książek. Obdarowane maluchy odwdzięczyły się pracami plastycznymi.

W projekt włączyli się uczniowie klasy 7a, a w  świątecznych przebraniach wystąpili: J.  Dąbrowski i Adam Borys (Mikołaje), Kacper Goliszek (asystent) oraz Kinga Kołodziejczyk i Alicja Grodecka (śnieżynki). Relację fotograficzną u filmową z wydarzenia przygotowali: Wikotr Chodań, Patryk Rycaj i Mateusz Walerzak.

Akcja, zorganizowana w ramach współpracy ze szkolnym kołem wolontariatu, była  formą realizacji projektu klasowego  „Wszystko gra”, w której  rodzaj gry (teleturniej) wykorzystano do budowania  więzi międzyludzkich opartych na życzliwości,  idei dawania i dzielenia się czy empatii społecznej. Pamiętajmy –  gdy wśród ludzi  „wszystko gra”, każdy może zostać świętym Mikołajem.

Młodsi-starszym czyli spotkanie klasy 3k z 5f

W dniu 28 listopada 2017 roku klasa 3k miała zaszczyt gościć Koleżanki i Kolegów z klasy 5f. Podczas spotkania przedstawiliśmy nasz projekt na Ogrody Nauki i Sztuki 2017 – „Wolontariat z klasą” oraz omówiliśmy akcję klasy 3b i 3k dotyczącą zbiórki nasion dla dzieci z Zambii. Na koniec każdy uczeń 5f otrzymał naklejkę z logo projektu „Wolontariat z klasą”. Było nam bardzo miło zaprezentować naszą inicjatywę i gościć starszych kolegów.

Uczniowie klasy 3k

 Za oknami szaro, buro i ponuro, a w naszej świetlicy dzieci miło spędzają czas. Pomagają im w tym starsi koledzy i koleżanki. Michał Dryl z kl.7f zostaje po lekcjach, by czytać im książki. Patrycja Lipczyńska, Zuzia Zawisza i Maja Kowalska z kl.7b pomagają paniom przy organizowaniu gier i zabaw ruchowych.

Skip to content