Wycieczka klasy 7d do Łodzi.

XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, wynalazki, rozwój fabryk i bogactwo ich właścicieli przekształciły małe miasteczko Łódź, w tętniącą życiem, wielokulturową metropolię, w której w 1914 r. mieszkało
już ponad pół miliona osób – Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie i inni. Fabrykanci byli właścicielami całych dzielnic przemysłowych –ich siedzibami stały się bogate pałace, otaczały je ogrody, poza
zakładami pracy (tkalnie, przędzalnie, elektrownie i inne) w dzielnicach fabrykantów powstały prywatne strażnice pożarne, szpitale, szkoły i osiedla robotnicze. Na głównej ulicy miasta – Piotrkowskiej, fabrykanci budowali okazałe kamienice – będące wizytówkami ich bogactwa. W
kontraście do fabrykantów żyli robotnicy, których praca była ciężka i słabo opłacana. Historię rewolucji przemysłowej i teraźniejszość Łodzi poznawali uczniowie klasy 7d, podczas dwudniowej wycieczki (17-18 października 2019). W dawnej elektrowni powstało nowoczesne
Centrum Nauki i Techniki EC1; kompleks fabryczny rodziny Poznańskich został zamieniony na wielkie centrum handlowe –Manufaktura, a w jednym z budynków – imponujące Muzeum Sztuki Współczesnej MS2. Ze świate m wynalazków, które wpłynęły na rozwój Łodzi uczniowie zapoznali się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa urządzonym we wnętrzach „Białej Fabryki” Ludwika Geyera. Obrazu przemysłowej Łodzi dopełnił spacer ulicą Piotrkowską, zwiedzanie przemysłowego imperium
Karola Scheiblera w dzielnicy „Księży Młyn” oraz wizyta w pałacu przemysłowca Izraela Poznańskiego. Te wszystkie atrakcje dzieli od Warszawy nieco ponad godzina podróży koleją, z której korzystali
zadowoleni uczniowie klasy 7d.
/oprac. E.Sauer/

Skip to content