Wielokulturowość – różni, a tacy sami

Przedstawiamy projekty edukacyjne naszych uczniów inspirowane działalnością i twórczością Marka Edelmana.

Klasa 2 d i 1 b odwiedziły Centrum Wielokulturowe.
W cyklu „ O murach i granicach” zastanawialiśmy się jak powstają mury i granice i jaką funkcję pełnią. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Murze Chińskim.
W cyklu „ Chleb w kulturze i tradycjach narodów” uczniowie poznali tradycje związane z przygotowaniem chleba u naszych sąsiadów i mieszkańców innych kontynentów.
Następnie próbowaliśmy swoich sił w tradycyjnej sztuce składania papieru.
Prezentacja o Pakistanie uczennicy klasy 2d.
Prezentacja o Egipcie uczennicy klasy 2d.
W ramach szkolnego projektu „Starsi młodszym” uczniowie klasy 7 poprowadzili zajęcia, w klasach I – III, przybliżające kraj naszych sąsiadów – Czechy.
W klasie 7d odbyła się kolejna prezentacja w ramach tegorocznego projektu wielokulturowości. Tym razem poznawaliśmy Ukrainę. O swoim państwie, ukraińskiej kulturze, tradycjach i szkole pięknie opowiedzieli: Marta, Mariia, Ruslan i Andrii.
Layla z klasy 7d przygotowała wspaniałą prezentację o RPA, gdzie urodziła się i dorastała. Mogliśmy zobaczyć tradycyjny strój i tamtejsze monety, powąchać aromatyczne przyprawy, powtórzyć kilka zwrotów w języku zulu i wysłuchać hymnu. Layla opowiedziała nam również o różnicach między tamtejszą a polską szkołą. A to wszystko po angielsku!
Prezentacja o Wietnamie. Budujemy postawę otwartości i życzliwości wobec odmienności kulturowej.
Nasi Koledzy i koleżanki składają życzenia świąteczne w swoich ojczystych językach.
Klasa 7a wyruszyła ostatnio w „1000-letnią podróż po wystawie stałej” w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zanurzyliśmy się wspólnie w polsko-żydowską historię chcąc wyciągnąć wnioski na przyszłość i stawić czoło stereotypom.
A to jedynie fragment tej niezwykłej wielokulturowej otaczającej nas rzeczywistości..
Poznajemy język ukraiński.