Na lekcji w Przystanku Historia

9 stycznia 2018 r. braliśmy udział w warsztatach historycznych pt. „Szare Szeregi” w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, a przede wszystkim poznaliśmy historię Szarych Szeregów, czyli Związku Harcerstwa Polskiego podczas okupacji. Dowiedzieliśmy się, dlaczego harcerze po 1 września 1939 r. zmienili swoją nazwę, jakie działania prowadzili na terenie okupowanej Polski, a także w jakich bohaterskich akcjach brali udział. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poczuć się jak warszawscy powstańcy i na specjalnie przygotowanych kartkach, przypominających te z okresu wojny, pisaliśmy krótkie wiadomości, które następnie wrzucaliśmy do skrzynki powstańczej poczty. Między innymi za roznoszenie takiej korespondencji były odpowiedzialne Szare Szeregi. Na koniec w grupach uzupełnialiśmy luki w piosence „Warszawskie dzieci”, którą później wspólnie odśpiewaliśmy.

Lekcja w Przystanku Historia była formą realizacji projektu klasowego „Popatrz, zaszliśmy tak daleko… Bohaterstwo i odwaga podczas II wojny światowej”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak dzielnie podczas okupacji działały i walczyły osoby niewiele starsze od nas, a nawet i nasi rówieśnicy. Czy my w obliczu zagrożenia bylibyśmy tak samo odważni jak oni? M. in. z takimi pytaniami wróciliśmy do szkoły.

Klasa 6c

Skip to content