Konkurs „Niezłomni żołnierze nie na papierze”

W tym roku przyłączyliśmy się do organizowanego od ośmiu lat przez Fundację Willa Jasny Dom Mazowieckiego Konkursu Historycznego „Niezłomni żołnierze nie na papierze”, który rozgrywała się w dwóch kategoriach: filmowej i prac plastycznych przestrzennych. Napłynęły prace z całego województwa o bardzo wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym. 

Galę rozdania nagród zorganizowaną w dniu 22 marca 2019r., dopełnił krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycieli: pani Ewy Różyckiej oraz pana Jacka Janiszka, ze wsparciem rodziców: pana Macieja Młota-Kaźmirowicza, pana Wojciecha Kowalczyka oraz  pani Sylwii Szarkowskiej.

Rola prowadzącej występy przypadła uczennicy Paulinie Gorczycy.

Pierwszym elementem było premierowe publiczne wykonanie piosenki przez  Basię Kowalczyk, która wraz z tatą napisała tekst i skomponowała muzykę do utworu zatytułowanego „Oficerskie słowo honoru”. Jego treść nawiązuje do tragicznej śmierci bohaterki – kapitan Emilii Malessy, damy orderu Virtuti Militari. Piosenka jest też częścią tegorocznej pracy konkursowej.

Drugą część wystąpienia stanowiła rekonstrukcja przesłuchania sanitariuszki Danuty Siedzikównej  „Inki” i jej rozmowy z przedstawicielami aparatu władzy. Trzy lata temu ta prezentacja, w postaci filmu, nakręconego przez naszych uczniów, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez „Willę Jasny Dom”. Stała się też częścią przedstawienia wystawionego w październiku ubiegłego roku w naszej szkole, pt. „Drogi do wolności oczami dzieci”. Wśród odtwórców ról byli uczniowie: Marta Gąsieniec, Tymon Młot-Kaźmirowicz, Wiktor Jasiński, Jakub Szarkowski. W występie uczestniczył również chór szkolny.

Nagrody w konkursie ufundował Instytut Pamięci Narodowej, Oddział Warszawski Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Po części artystycznej i wręczeniu nagród mieliśmy okazję zobaczyć nagrodzone filmy i podziwiać wystawę zgłoszonych prac plastycznych.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy.

Wyniki Konkursu „Niezłomni Żołnierze nie na papierze”

Więcej zdjęć w GALERII.

Skip to content