6c w Fotoplastikonie Warszawskim

26 marca 2018 r. w ramach klasowego projektu „Popatrz, zaszliśmy tak daleko… Bohaterstwo i odwaga podczas II wojny światowej” wybraliśmy się do Fotoplastikonu Warszawskiego na zajęcia „Moją bronią był aparat”.

Podczas lekcji, którą prowadził pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, poznaliśmy historię fotografów i filmowców biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Dowiedzieliśmy się, kto mógł pełnić taką funkcję, a także jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach. Zobaczyliśmy przykładowe aparaty z tamtych czasów. Obejrzeliśmy, wyświetlane na rzutniku i w fotoplastykonie, mnóstwo fotografii zarówno przedwojennej Warszawy, jak i stolicy podczas okupacji. Pracując w grupach szukaliśmy informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lekcja była bardzo ciekawa. Podczas niej lepiej poznaliśmy historię naszego miasta, a także dowiedzieliśmy się, że podczas wojny można było walczyć nie tylko zbrojnie. Dzięki odważnej pracy fotografów i filmowców, którzy narażając swoje życie uwieczniali wydarzenia Powstania Warszawskiego, dziś wiemy, jak wyglądało życie w czasach okupacji, jakie trudności, choćby z dostępem do wody pitnej, mieli warszawiacy. Jesteśmy wdzięczni za ich poświęcenie i uwiecznienie w taki sposób historii.

Uczniowie 6c

Skip to content