100 – lecie odzyskania Niepodległości w Szkole na Cietrzewia

Jako społeczność Szkoły Podstawowej nr 94 z wdzięcznością i szacunkiem odnosimy się do historii naszego kraju. Patronat Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w sposób szczególny zobowiązuje nas do zaznaczenia jedynego w swoim rodzaju święta, jakim jest przywrócenie Polski na mapę Europy w dniu 11 listopada 1918r.

Chcąc uczcić to ważne wydarzenie przygotowaliśmy różnorodne wydarzenia artystyczne, historyczne i muzyczne.

7 listopada 2018r. uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w warsztatach historycznych przeprowadzonych przez grupę historyczno – rekonstrukcyjną Szare Szeregi. Dzieci cofnęły się do czasów swoich dziadków i pradziadków . Poznawały życie codzienne oraz podczas wojennej zawieruchy  z początków XX wieku. Emocji było, co nie miara, panowało ogromne skupienie na samodzielnym szyciu opasek biało – czerwonych, wysłuchaniu opowieści „sanitariuszek” i żołnierzy legionowych oraz oglądaniu broni, instrumentów medycznych i codziennych przedmiotów z dawnych czasów.

Wieczorem tego samego dnia duża grupa uczniów, rodziców, dziadków i nauczycieli wzięła udział w wieczornicy „Drogi do wolności oczami dzieci”. Autorem scenariusza jest pan Maciej Młot – Kaźmirowicz, a całość zrealizowały panie Iwona Chwiałkowska, Teresa Cieślik i Ewa Różycka. Uczniowie w niezwykle ekspresyjny i wzruszający sposób przedstawili etiudy historyczne pokazujące postawy oraz działanie dzieci i młodzieży, poczynając od oporu wobec zaborców  pruskiego  i rosyjskiego –  Dzieci Wrześni, bohaterów Syzyfowych Prac, następnie Orlęta Lwowskie ,  Małych Powstańców warszawskich, świadków strajków robotniczych 1976r.

Przedstawienie upłynęło przy świetle świec, przy świetnych aranżacjach muzycznych pana Jacka Janiszka i Wojciecha Kowalczyka. Końcowym akcentem było wspólne odśpiewanie: przez widzów i aktorów „Pierwszej Kadrowej”. Wszyscy poczuliśmy atmosferę wspólnoty i ważności tej swoistej sztafety pokoleń.

Całość można zobaczyć pod adresem https://youtu.be/7r0XPGW6X-8 dzięki nagraniu dokonanemu przez pana Grzegorza Hałasia.

Następnego dnia punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie na dziedzińcu szkoły odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego wydarzenia śpiewania hymnu przez szkoły i przedszkola. Wiemy, że były nas miliony polskich uczniów.

Przed nami jeszcze przedstawienie teatralne „Mam biało – czerwone serce”, na które czekamy w dniu 14 listopada.

Tegoroczne obchody święta Niepodległości pokazały nam, że patriotyzm nie jest wcale czymś staromodnym i pachnącym naftaliną, ale może być źródłem szczerej dumy i radości.

Zdjęcia do obejrzenia w naszej galerii.