WYCIECZKA DO ŁODZI

24 kwietnia 2019 r. grupa uczniów z klasy 8c oraz innych klas ósmych uczestniczyła w wycieczce do Manufaktury w Łodzi. Głównym celem wycieczki było odbycie zajęć w centrum nauki Experimentarium.

Aby lepiej zintegrować grupę, wybraliśmy się do Łodzi pociągiem. Po przyjeździe uczniowie wraz z opiekunami wycieczki – Paniami Małgorzatą Duszą-Dragon oraz Sylwią Krajzą – udała się środkami komunikacji miejskiej do Experimentarium.

Zajęcia w centrum nauki odbywały się w 4 blokach: warsztaty pt. „Naukowy Misz-Masz”, zwiedzanie wystaw tematycznych Experimentarium wraz z grą dydaktyczną, oglądanie pokazu chemicznego oraz warsztaty pt. „Woda”.

W trakcie obu warsztatów uczniowie mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania z wykorzystaniem różnego rodzaju odczynników chemicznych. Doświadczenia, które uczniowie wykonywali, mając na uwadze temat projektu edukacyjnego „Chemia w kuchni i łazience”, można samodzielnie wykonywać nie tylko w szkolnej pracowni chemicznej,
ale również w swoim domu.

Zajęcia w centrum nauki Experimentum miały charakter interdyscyplinarny, ponieważ zajęcia odnosiły się nie tylko do zagadnień z chemii, ale również z fizyki, biologii i geografii. Dzieci w trakcie zajęć dowiedziały się między innymi: jak powstają emulsje, dlaczego da się nakłuć balon bez jego pęknięcia, jak szybko bije serce myszy, gdy biegnie, jak działa siła odśrodkowa na ciecze, czym jest napięcie powierzchniowe wody. Uczniowie sami mogli przekonać się jak powstają niziny, wyżyny oraz góry. Dzieci przeszły również przez specjalny tunel kosmiczny, który wywarł na nich duże wrażenie.To tylko wybrane zagadnienia
i doświadczenia, z którymi dzieci miały szansę się zapoznać.

W trakcie pokazu, uczniowie zobaczyli kilka prostych, ale efektownych doświadczeń chemicznych, z wykorzystaniem substancji na co dzień używanych przez człowieka. Sami również aktywnie uczestniczyli w przeprowadzeniu pokazu.

Po odbyciu zajęć w Experimentum, uczniowie wzięli udział w projekcji filmu „Shazam”. Następnie uczniowie z opiekunami udali się do centrum Łodzi, aby pospacerować ulicą Piotrkowską.

Wycieczka zakończyła się podróżą powrotną do Warszawy.

Postawa uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 94 była wzorcowa. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. Chętnie eksperymentowały, zadając licznie pytania, gdy pojawiały się wątpliwości. Uważam, że uczniowie godnie reprezentowały swoją szkołę na zewnątrz. Postawa ta stanowi doskonały przykład jak można ciekawie spędzić czas z naukami przyrodniczymi – poszerzając swoją wiedzę, ale również czerpać z tego przyjemność.

Małgorzata Dusza-Dragon

Więcej zdjęć z wycieczki w zakładce GALERIA.

Skip to content