Pomaganie ma moc! My mamy moc!


Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo,

szkolne korytarze zostały przyozdobione plakatami przygotowanymi przez uczniów klasy 4b, mającymi zachęcić wszystkich do zbierania plastikowych korków, zakrętek, nakrętek, zamiast wyrzucania ich do kosza.

Zbieramy wszystkie zakrętki, pod warunkiem, że są plastikowe. Byle były przez nas oczyszczone i pozbawione tekturowych, plastikowych czy metalowych elementów – niektóre zakrętki je posiadają, np. te od ketchupu czy po kawie w słoiku.

Na pewno możemy zbierać plastikowe zakrętki oznaczone często w trójkącie literami: PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD, PE-LD. Mogą też posiadać znak trójkącika ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05. Nawet jeśli nie mamy pewności, czy jakaś nakrętka się nadaje, lepiej ją zachować, niż wyrzucać – zostanie ona odpowiednio zaszeregowana podczas sortowania.

Zbieramy zatem zakrętki z plastikowych butelek, zakrętki po nabiale, musie owocowym, czy soku w kartonie, różnego rodzaju nakrętki po kosmetykach, płynach do prania, płukania czy innych środkach czyszczących. Nadają się także pojemniki po Kinder Niespodziankach czy plastikowe dozowniki.

Na szkolnych parapetach zostały ustawione specjalnie przygotowane pudełka, które chcemy jak najszybciej zapełnić.
Nie wahaj się, zamiast do kosza – wrzucaj do kolorowych pudełek.
To jest naprawdę prosta sprawa. I bardzo pożyteczna.

Zbieramy na różne cele. Najczęściej jest to zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy wózka inwalidzkiego. Są także organizacje, które zbierają na pomoc dla zwierząt w schroniskach. Zbierają też hospicja na pomoc dla swoich pacjentów. Mamy komu pomagać!

Oprócz realnej pomocy, np. przy zakupie wózka, zbieranie nakrętek ma także ważny wymiar ekologiczny. Dzięki temu możemy uczyć się segregacji odpadów, mamy wpływ na mniejszą ilość śmieci na wysypiskach. Zmniejsza się także zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastików, na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów.


Razem możemy więcej! Pomagajmy, to nic nie kosztuje.


Zachęcamy wszystkich do włączenia się w zakrętkową akcję.
Pomaganie ma moc! My mamy moc!

Uczniowie klasy 4b
z wychowawcą
Skip to content