6c z wizytą w Muzeum Historii Polski

22 marca 2018 r. braliśmy udział w lekcji w Muzeum Historii Polski pt. „Co historyk ma wspólnego z detektywem?”.

Tytuł zajęć od samego początku wydawał się intrygujący, lecz mimo to w muzeum spodziewaliśmy się oprowadzania po wystawie. Jakież było nasze zdziwienie, gdy na miejscu okazało się, że czekają na nas stanowiska z różnymi przedmiotami, dokumentami i instrukcją do wykonania zadań! Pani prowadząca lekcję podzieliła nas na grupy i poinformowała, że od teraz jesteśmy historykami, którzy na podstawie dostępnych materiałów mają ułożyć historię pewnego człowieka bardzo zasłużonego dla Polski. Zadanie z pozoru łatwe okazało się niezwykle trudne. Analiza udostępnionych nam kopii różnych dokumentów czy badanie replik przedmiotów sprawiło nam nie lada problemów. Jednak dzięki współpracy pomiędzy grupami i pomocy pracownika muzeum udało nam się rozszyfrować historię życia Jana Nowaka Jeziorańskiego – żołnierza Armii Krajowej, kuriera, emisariusza i wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Lekcja w Muzeum Historii Polski była formą realizacji projektu klasowego „Popatrz, zaszliśmy tak daleko… Bohaterstwo i odwaga podczas II wojny światowej”. Dzięki niej poznaliśmy tajniki pracy historyków. Zgodnie stwierdziliśmy, że to zajęcie jest niezwykle żmudne i trudne, ale przy tym i ciekawe. W wielu aspektach historyk przypomina detektywa. Lekcja była bardzo pouczająca.

Uczniowie 6c

Skip to content